Бюджет-2017: «незабутня» ніч за гроші
У високорозвинених країнах до прийняття бюджету ставляться дуже відповідально, адже частіше за все це складне і багатофакторне явище, яке потребує змістовних та конструктивних дискусій між урядовцями. Але ми живемо в Україні, де нардепи уміють лише обіцянки цяцянки роздавати у стінах Верховної Ради та обходитися із фінансовим документом,як із чимось другорядним.
А ще цікавіші виправдання від «слуг народу». «Раньше мы ставили перед собой амбициозную цель — принять бюджет-2017 до 8 декабря, но вместе с тем была не менее амбициозная цель — пройти по всем вопросам и статьях госбюджета, поэтому и не уложились в эти рамки. Теперь планируем до 20 декабря принять бюджет во втором чтении, а 22 декабря утвердить его окончательно», - спокійно заявляв Андрій Парубій. А Володимир Гросман навіть не виправдовувався. Його вислів «людоцентричний бюджет», який він пафосно промовив після прийняття фінансового документа, став непоганою іронією, якщо ознайомитися з витратами на різні сфери. Нардепи дуже люблять себе і намагаються якось заохотити. Так, наприклад, у бюджет 2017 року витрати на Кабмін виросли на 130%, на освіту - на 23%.
Як зміняться в майбутньому році в порівнянні з нинішнім роком витрати на утримання вищих владних структур? Ласий шматок бюджетного пирога перепав уряду - кошторис на його утримання збільшена з 322,4 до 746,7 млн грн , або на 130%. На 63%, або майже на 300 млн грн, зросли витрати Адміністрації президента. Нардепам додали 20%, в грошах це теж немало - 185 млн грн. На рівень інфляції (10%) підняли фінансування МВС (+4,4 млрд грн) і 4,6 млрд грн (на 7,7%) додали Міноборони. Вперше за останні два роки більше, ніж силовикам, збільшили фінансування Міносвіти (+6 млрд, або на 23% більше). На 3,7 млрд виріс бюджет Міністерства охорони здоров'я (+ 30%) і на 1,5 млрд (+ 56%) - бюджет Мінкульту.
Народні обранці вкотре проголосували за бюджет 21 грудня о 5 ранку після безсонної ночі, проведеної у сесійній залі. Тепер вони намагаються переконати усіх, що це майже героїчний вчинок з їхнього боку, але ж вони забувають про невеличкі дрібнички - по-перше, це їхня робота і вони мають виконувати її якісно, по-друге, вони мали прийняти бюджет іще 1 грудня, відповідно до законодавства України. Депутати теж люди і теж дозволяють собі відкладати завдання на останній день, але вони забувають, що такий документ як бюджет є надто важливим та має великий вплив на життя кожного українця. Тобто, для них є нормальним те, що люди із неглибокими знаннями у фінансовій та економічній сфері максимально доводять себе до виснаження і коли втома досягає апогею, вони ухвалюють держбюджет. Де логіка і досі не зрозуміло. Однак, цього року можновладці іще доволі швидко впоралися із нашою «фінансовою мапою». Наприклад, у 2015 голосували за бюджет 25 грудня о 4:04 ранку, а в 2014-му - 29-го о 4:24.
Загалом, прийняття бюджету нагадує створення економ авто, яке створювали протягом станкої ночі, де відсутнє лобове скло, паски безпеки замінені різнокольоровими стрічками бентежності, фари заліплені яскравими наклейками, а замість дверей – легкі та приємні шифонові завіси. Дурнувато правда? Приблизно така ж ситуація і з нашим бюджетом. Тож, залишається сподіватися на те,що ті, хто керують країною хоча б іноді будуть дивитися на «плоди» своєї праці не через рожеві окуляри, а через реалістичну призму.